Artykuły
VIII Regionalny Kònkùrs dlô Czëtińców „Méster Bëlnégò Czëtaniô”
1 grudnia br. na Stacji Kultura w Lęborku odbyła się kolejna, VIII edycja regionalnego konkursu pięknego czytania po kaszubsku. Głównym organizatorem konkursu jest Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie.
W konkursie wzięli udział uczniowie z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Bukowinie, Szkoły Podstawowej w Łebuni, Garczegorzu, SP nr 5 w Lęborku.
W ramach konkursu należało przygotować teksty do czytania podane przez organizatora dla poszczególnych kategorii wiekowych. Do konkursu pod kierunkiem nauczyciela przygotowywały się 3 uczennice z kategorii klas IV-VI : Liliana Boetcher, Justyna Florczyk, Zofia Florczyk.. Niestety, z przyczyn niezależnych, tylko 2 uczennice wzięły udział w konkursie, Justyna i Zofia Florczyk. Dziewczęta godnie i z wielkim zaangażowaniem reprezentowały naszą szkołę. Dziękujemy!
Wycieczka do Kościerzyny i Będomina
4 listopada br. uczniowie uczący się języka kaszubskiego z klas IV-VIII wybrali się na lekcję patriotyczną do Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie, a następnie zwiedzili Muzeum Akordeonu i Ziemi Kościerskiej. Na rynku miasta "spotkaliśmy " Remusa z taczką, literacką postać powieści pod tytułem " Życie i przygody Remusa" Aleksandra Majkowskiego. Pomimo deszczowej pogody wycieczka była udana.
Jesienne laleczki, przytulanki....
15 października lekcje języka kaszubskiego w klasie 1 i 2 były okazją do kreatywnego działania. Dziewczęta bawiły się w projektowanie i wykonanie laleczek, przytulanek. Chłopcy natomiast wykonywali jesienne drzewka. Praca twórcza sprawiała wszystkim uczniom wiele radości i satysfakcji.
Zajecia artystyczne - ozdabiamy swoje gliniane wytwory
Uczniowie starszych klas tworzyli swoje dzieła na kole garncarskim pod okiem twórcy ludowego. Ulepione garnki trafiły do pieca garncarskiego w Gowidlinie, gdzie zostały wypalone. Teraz możemy je ozdabiać wg własnych pomysłów.
Poznajemy swoją miejscowość
Realizacja tematu lekcji z języka kaszubskiego : Legendy związane z moją miejscowością zachęciła nas do odwiedzenia pamiątkowego skweru nad jeziorem. Umieszczona tablica na skwerze pięknie ukazuje historię wsi, związane z nią legendy. W drodze powrotnej odwiedziliśmy maleńki zabytkowy kościółek.
Warsztaty ludowe na kole garncarskim
23 września uczniowie starszych klas tworzyli swoje dzieła na kole garncarskim pod okiem twórcy ludowego, Pana Pawła Seli.
Robimy sałatkę owocową
Klasy młodsze na zajęciach z języka kaszubskiego zrobiły smaczną sałatkę owocową.
"Dębowa Biesiada" w Redkowicach
Rada Sołecka wraz z sołtysem Zenonem Gawryło zorganizowali w sobotnie popołudnie (04.09) Biesiadę Dębową w Redkowicach. Wydarzenie rozpoczęło posadzenie dębów pamiątkowych poświęconych włodarzom gminy Nowa Wieś Lęborska.
19 MARCA - DZIEŃ JEDNOŚCI KASZUBÓW
19 STRËMIANNIKA - DZÉŃ JEDNOTË KASZËBÓW
19 MARCA - DZIEŃ JEDNOŚCI KASZUBÓW
Jak co roku, my również na lekcjach zdalnych języka regionalnego- kaszubskiego upamiętnialiśmy tę ważną dla nas - Kaszubów datę.
Dokładnie 783 lat temu - 19 marca 1238 roku - po raz pierwszy w historii pojawiła się nazwa Kaszuby w pisanych dokumentach. W bulli wydanej przez papieża Grzegorza IX, książę szczeciński Bogusław I jest tytułowany księciem Kaszub. Na stronie http://kaszebsko.com/bulla można się zapoznać z tłumaczeniem bulli na język kaszubski i polski Na początku XXI wieku ustanowiono 19 marca Dniem Jedności Kaszubów ...
VII Regionalné Kònkùrs Dlô Czëtińców „Méster Bëlnégò Czëtaniô”
W miesiącu listopadzie 2020 r. po raz drugi przystąpiliśmy do konkursu pięknego czytania w języku kaszubskim. Konkurs z racji pandemii miał bezpośrednio etap finałowy. Dwie uczennice z naszej szkoły: Liliana Boetcher i Justyna Florczyk pieczołowicie przygotowywały się do czytania wybranych tekstów pod kierunkiem nauczyciela regionalisty. Nagrania prezentacji w formie on-line zostały przesłane do organizatora, czyli Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie.
Pomimo pandemii konkurs cieszył się ogromnym zainteresowaniem, gdyż w konkursie wzięło udział prawie 300 osób. Nasze uczennice godnie reprezentowały naszą szkołę. Dziękujemy!